Produkt dnia

Witamina B

 

Witaminy z grupy B, Witamina B suplement

Witamina B wspomaga produkcję czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Czy wegetarianie są szczególnie polecani jako suplement diety, ale nie tylko są narażeni na niedobór. Sprawdź, czy problem może na ciebie wpłynąć, a następnie dowiedz się, dlaczego warto suplementować witaminę B.

Witamina B jest związkiem, którego większość z nas nie docenia. Niewiele osób analizuje cechy pojedynczej witaminy z grupy B. Rozważając każdy suplement, zwykle znajdujemy złożone preparaty zawierające wszystkie witaminy z grupy B, ale w niektórych przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na witaminę B12.

Problemy psychologiczne w związku z niedoborem witaminy B

Objawy neurologiczne i psychiatryczne związane z brakiem którejkolwiek z tych ośmiu witamin ilustrują znaczenie wszystkich witamin z grupy B dla funkcjonowania mózgu. W rzeczywistości ponad jedna trzecia pacjentów ze zdrowiem psychicznym cierpi na niedobór kwasu foliowego i witaminy B12. Wysoki poziom kwasu foliowego wiąże się z ochroną poznawczą, ale tylko u osób z prawidłowym poziomem witaminy B12. Dalsze badania pokazują, że niski poziom witaminy B12 wiąże się ze znacznym spadkiem funkcji poznawczych mózgu, a efekt ten jest zwiększony w mózgu. Osoby z wysokim poziomem kwasu foliowego lub osoby przyjmujące suplementy kwasu foliowego.

Czy witaminy z grupy B wpływają na funkcjonowanie mózgu?

Faktem jest, że witaminy B są niezbędne dla wszystkich aspektów funkcjonowania mózgu, a większość ludzi w zachodniej diecie ma witaminy B poniżej optymalnego poziomu. Dlatego oczekuje się, że związek między przyjmowaniem witamin a funkcją umysłową będzie oczywisty. Istnieją jednak dowody na to, że poziomy biochemiczne trzech pasm witamin i związane z nimi poziomy homocysteiny w aminokwasach są dodatnio i ujemnie związane z funkcją mózgu. Istnieją jednak dowody na to, że dowody na to, że uzupełnienie jednej lub więcej z tych trzech witamin samodzielnie może zmniejszyć homocysteinę w celu poprawy funkcji mózgu, jest całkowicie mieszane.

Suplementy z witaminą B - dla kogo?

To, czy powinniśmy to zrobić, zależy od wielu czynników. Najlepiej udać się do lekarza i wykonać serię testów. Czasami wzrasta zapotrzebowanie na witaminy z grupy B. Dotyczy to:

 • Kobiet w ciąży
 • Kobiet karmiących
 • Starszych osób
 • Wegetarianów i weganów
 • Niedożywionych ludzi,
 • Ludzi, którzy nadużywają alkoholu i kawy
 • Ludzi zmagających się z chorobami powodującymi wchłanianie składników pokarmowych i chorobami jelit,
 • Ludzi biorących niektóre leki. 

Problem społeczny

Jednym z głównych czynników prowadzących do zwiększonego niedoboru witamin jest otyłość. Brak zjawiska wynika głównie z faktu, że zachodnia dieta rozwija się w kierunku żywności wysoko przetworzonej. Jest bogaty w tłuszcz (zwłaszcza Omega 6) i cukry proste, a jednocześnie ma mało pierwiastków śladowych, co prowadzi do braku witamin i minerałów. Jest to szczególnie powszechne w przypadku witamin zaangażowanych w metabolizm. Według doniesień, częstość występowania niedoboru tiaminy u pacjentów z cukrzycą wynosi od 17% do 79%. Stwierdzono również, że zarówno cukrzyca typu 2, jak i podwyższony poziom glukozy na czczo są związane ze zmniejszonym poziomem biotyny. 

Witaminy z grupy B nie są produkowane ani magazynowane przez organizm ludzki. Choć występują w różnych ilościach zarówno w pokarmach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego należy pamiętać o ich regularnej suplementacji.

Witamina B dba o naszą równowagę psychiczną i dobry nastrój, wspomaga prawidłowy wzrost u dzieci.

Nasz sklep proponuje Państwu szeroką ofertę łatwo przyswajalnych, witamin z grupy B w postaci zarówno proszku, jak i kapsułek, tabletek czy kropli. 

Witamina B1 - tiamina

nazywana również tiaminą niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesach energetycznych oraz neurofizjologicznych, uczestniczy w przemianie węglowodanów.

Witamina B2

nazwana ryboflawiną bierze udział w przemianie białek, węglowodanów, oraz tłuszczów. Przetwarza energię chemiczną pobraną z pożywienia na energię przydatną w organizmie. Witamina B2 wspomaga przemianę materii w związku z tym zalecana jest dla osób , które mają kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ponadto największe zapotrzebowanie na ryboflawinę zgłasza organizm kobiet w ciąży, w czasie laktacji, większe potrzeby będą mieli także sportowcy, oraz osoby narażone na duży wysiłek fizyczny lub stres.

Witamina B3 - niacyna

znana jako niacyna bądź witamina PP wspomaga prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego, chroni przed osłabieniem, bólami głowy, schorzeniami skórnymi. Poprawia takżę stan włosów, paznokci oraz możę mieć dobry wpływ na wzrok. Trwają badania dotyczące pozytywnego wpływu niacyny na podniesienie poziomu dobrego cholesterolu HDL.

Formy witaminy B3

Dwie formy witaminy B3 (amid kwasu nikotynowego) i (kwas nikotynowy - powodujący efekt "flush" czyli tzw. Rumieniec). Ta druga form tzn. kwas nikotynowy charakteryzuje się lepszą biodestępnością.

Naturalnie niacyna znajduje się w wielu pokarmach m.in. w: 

 • produktach pełnoziarnistych,
 • świeżych warzywach i owocach,
 • orzechach
 • rybach, 
 • fasoli.

Witamina B5 

to inaczej kwas pantotenowy chroni organizm przed zmęczeniem, niweluje problemy z zaśnięciem.

Witamina B6 pirydoksyna

wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, działa kojąco na skołatane nerwy, łagodzi stany depresyjne. Zażywana przez kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną łagodzi jej skutki uboczne .

Witamina B7 zwana biotyna

wspomaga procesy przemiany materii glukozy powstałej w wątrobie, oraz stabilizuje poziom glukozy we krwi. Jej zażywanie może wspomóc osoby chore na cukrzycę. Ponadto biotyna poprawia stan skóry, włosów i paznokci jak również zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Witamina B9 znana jest jako kwas foliowy

Jest jedną z popularniejszych witamin z grupy B. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu krwiotwórczego oraz nerwowego. Odpowiednia suplementacja Witaminy B9 jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. Ma również znaczenie dla utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny.

Witamina B12

zwana jest też cyjanokobalaminą i jej aktywna zmetylowana forma metylokobalamina

Wspomaga metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Jest potrzebna do tworzenia elementów morfotycznych krwi oraz syntezy białek i DNA. Zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego i dba o prawidłowy stan żył oraz tętnic. Przyczynia się również do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Polecana sportowcom wyczynowym, osobom po 50. roku życia. Jej suplementacja może pozytywnie wspomagać utrzymanie niskiego poziomu homocysteiny. Można znaleźć nas po słowach: kompleks witamin, witamina b6, witamina b complex, witamin b, witaminy b1, suplementy diety na układ nerwowy, niedobór witamin.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl