Czym jest trądzik i co go powoduje?

Trądzik to powszechna choroba skóry, która objawia się różnorodnymi zmianami zapalnymi. Możemy zaobserwować występowanie zaskórników, guzków, krost, grudek czy torbieli łojotokowych. Najczęściej spotykamy się z odmianą nazywaną trądzikiem pospolitym, który dotyka nie tylko nastolatków – statystyki pokazują, że aż 8% osób w wieku 35-45 lat zmaga się z tym problemem [1].

Główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych są zaburzenia pracy gruczołów włosowo-łojowych oraz nadmierna produkcja sebum [1]. Na szczęście, właściwa suplementacja witaminowa może pomóc w walce z tymi niedogodnościami.

Witamina A – podstawa w walce z trądzikiem

Witamina A odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji skóry trądzikowej. Jej działanie koncentruje się na kilku istotnych aspektach: uelastycznia i wygładza skórę, zmniejsza wydzielanie sebum oraz skutecznie ogranicza rozwój bakterii na powierzchni skóry [1][2][3].

Kompleks witamin z grupy B

W walce z trądzikiem szczególnie ważne są dwie witaminy z grupy B:

Witamina B2 (Ryboflawina) jest niezbędna dla prawidłowych przemian komórkowych i regeneracji skóry. Jej niedobór może prowadzić do nasilenia łojotoku [1].

Witamina B3 (Niacyna) pomaga w regulacji produkcji sebum, odpowiada za właściwe nawilżenie skóry i wzmacnia jej naturalne funkcje ochronne [1][3].

Witaminy C i E – skuteczny duet przeciwzapalny

Witamina C wspomaga syntezę kolagenu i wykazuje działanie przeciwzapalne. Jest szczególnie pomocna w procesie gojenia się ran oraz rozjaśnianiu przebarwień pozostałych po zmianach trądzikowych [1][3].

  Jak picie kolagenu rybiego wpływa na nasz organizm?

Witamina E, nazywana często witaminą młodości, działa jako silny antyoksydant. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się komórek, reguluje produkcję sebum i przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka [1][3].

Jak dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin?

Witaminy pomocne w walce z trądzikiem możemy dostarczyć organizmowi poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę lub suplementację. Należy jednak pamiętać, że suplementacja powinna być zawsze skonsultowana ze specjalistą [1][3].

W przypadku diety warto sięgać po produkty bogate w wymienione witaminy. Jarmuż, szpinak, marchew, papryka i pomidory dostarczą witaminy A. Pieczywo pełnoziarniste, migdały i fasola są bogate w witaminę B2. Witaminę B3 znajdziemy w mięsie, rybach i roślinach strączkowych. Owoce dzikiej róży, czarna porzeczka i cytrusy to świetne źródła witaminy C, a oleje roślinne, orzechy i płatki owsiane dostarczą witaminy E [1][3].

Źródła:
[1] https://www.naturawit.pl/blog/jakie-witaminy-na-tradzik
[2] https://sklep.lemone.pl/przeciw-tradzikowi/
[3] https://vitamanature.pl/suplementy-na-tradzik/
[4] https://drnatural.pl/blog/tradzik-dieta-i-suplementy-poznaj-sprawdzone-sposoby-na-tradzik/