Słoneczne oparzenia potrafią skutecznie zepsuć nawet najlepsze wakacje. Gdy skóra staje się czerwona, piecze i boli, szukamy szybkiego sposobu na ukojenie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie łagodzić oparzenia słoneczne i czym najlepiej smarować skórę po nadmiernej ekspozycji na słońce.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Najważniejsze jest szybkie działanie, gdy zauważymy pierwsze objawy poparzenia słonecznego. Przede wszystkim należy zejść ze słońca i schłodzić skórę. Zimny prysznic lub okłady z zimnej wody przyniosą natychmiastową ulgę. Pamiętaj jednak, by nie stosować lodu bezpośrednio na skórę – może to spowodować dodatkowe podrażnienia.

Warto też nawodnić organizm od wewnątrz. Poparzenia powodują utratę płynów, dlatego pij dużo wody i unikaj alkoholu, który dodatkowo odwadnia.

Sprawdzone sposoby na łagodzenie oparzeń

Łagodzenie oparzeń słonecznych wymaga systematycznego działania. Stosuj chłodne okłady z zielonej herbaty – zawarte w niej przeciwutleniacze wspomogą proces regeneracji skóry. Sprawdzi się też okład z kefiru lub jogurtu naturalnego – kwas mlekowy łagodzi podrażnienia.

Pomocny będzie również żel z aloesu, który działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Najlepiej trzymać go w lodówce – chłodny żel przyniesie dodatkową ulgę poparzonej skórze.

Czym smarować skórę po opalaniu?

Kosmetyki po opalaniu powinny zawierać składniki łagodzące i regenerujące. Szukaj produktów z:
– pantenolem
– witaminą E
– alantoiną
– D-pantenolem
– ekstraktem z aloesu

  Jak skutecznie obniżyć poziom cholesterolu w organizmie?

Unikaj produktów zawierających alkohol i mocne substancje zapachowe, które mogą dodatkowo podrażnić skórę.

Domowe sposoby na ukojenie oparzonej skóry

Skutecznym sposobem na oparzenia słoneczne są domowe kuracje. Okład z pokrojonego ogórka przynosi natychmiastową ulgę. Sprawdzi się też papka z płatków owsianych – zawierają one substancje przeciwzapalne.

Pomocna będzie również czarna herbata. Zawarte w niej taniny działają kojąco na podrażnioną skórę. Zaparz mocną herbatę, ostudź i przemywaj nią oparzenia.

Kiedy udać się do lekarza?

Przy silnych oparzeniach słonecznych wizyta u specjalisty może być konieczna. Niepokojące objawy to:
– pęcherze na skórze
– gorączka
– dreszcze
– zawroty głowy
– nudności

W takich przypadkach nie zwlekaj z konsultacją lekarską, gdyż może to być objaw poważniejszego problemu zdrowotnego.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne jest… ich unikanie. Stosuj kremy z wysokim filtrem UV i ogranicz przebywanie na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia.