Producenci
Produkt dnia
Złoto koloidalne
Złoto koloidalne

Złoto koloidalne

W ostatnim czasie w branży kosmetycznej bardzo często można spotkać preparaty z nanosubstancjami, w tym z cząsteczkami nanozłota. Czym ono tak właściwie jest i jak działa?

Kilka słów o złocie

Nanocząsteczki złota, to po prostu bardzo małe drobiny tego pierwiastka. Tego samego, z którego robi się pierścionki, czy naszyjniki. Aby móc zakwalifikować daną drobinę jako nanocząsteczkę, chociażby jeden z wymiarów jej struktury musi mieć mniej niż 100 nanometrów (1 nm, to  0,000 000 001 m). Czyli są to cząsteczki składające się z kilkudziesięciu, kilkuset, a czasami nawet kilku tysięcy atomów.

Koloid

Często zamiast pojęcia ,,nanocząsteczek złota” słyszy się np. złoto koloidalne. Na czym polega różnica? Koloid to roztwór, w którym elementy zawiesiny mają odpowiednią wielkość (nie wgłębiając się w szczegóły, wśród trzech głównych typów roztworów, koloid składa się z cząsteczek średniej wielkości). Koloidem jest np. nieco rozwodnione białko jaja kurzego. Więc złoto koloidalne, to nic innego jak nanocząsteczki złota w wodzie (lub innym rozpuszczalniku).

Jego obojętność

Jeszcze jeden bardzo ważny aspekt dotyczący złota. Biżuteria ze srebra po pewnym czasie ,,śniedzieje”, natomiast ozdoby ze złota nie pokrywają się żadnym nalotem (ewentualnie zanieczyszczeniami typu kurz, tłuszcze, ale pod względem chemicznym, one nie są nalotem). Jest to zasługa szlachetnego charakteru tego metalu. Nie reaguje on z innymi substancjami, jest na nie obojętny (srebro wchodzi w reakcję z siarką wydalaną w pocie). Dzięki temu złoto można bezpiecznie wprowadzić do ludzkiego organizmu i nie będzie ono się z niczym łączyć (srebro również, ale tutaj w głównej mierze mowa jest o złocie).

Powyższe streszczenie właściwości chemicznych i fizycznych złota i jego roztworów, ułatwi zrozumienie jego działania w kosmetykach. 

Jako wektor

Nanocząsteczki złota mogą stanowić świetny wektor innych substancji np.witamin, czy leków. Wektor, to taki kurier, transportuje inne odczynniki w głąb komórek ciała. Cząsteczkę złota można otoczyć, lub wypełnić np. witaminami. Dzięki temu, że złoto nie reaguje z komórkami żywych organizmów, dostaje się ono wraz z ,,załadunkiem” do środka takiej podstawowej jednostki budulcowej danej tkanki m.in. skóry właściwej, zostawia tam przesyłkę, nie łącząc się ze strukturami organizmu.

Następnie zostaje wydalone z wnętrza komórki. Przy okazji może zabrać ze sobą inne substancje, np. szkodliwe produkty przemiany materii (to, co nanocząsteczka transportuje i ewentualnie ze sobą zabiera przy jej wydalaniu, zależy od kształtu, wielkości i jeszcze wielu innych czynników, jednak clou tkwi w samej zdolności do przenoszenia odczynników).

W ten sposób, zawarte w kremie, czy serum koloidalne złoto, może  tak naprawdę pełnić funkcję dostawcy, a nie samego aktywnego składnika, co w żaden sposób nie umniejsza jego roli! Wręcz przeciwnie, gdyby nie ono, czynne komponenty, w ogóle by nie dotarły tam, gdzie są potrzebne.

Złoto jako wspaniały penetrator

Drobiny złota mają zdolność docierania do głęboko położonych komórek, co zapewnia regenerację nie tylko naskórka, ale również i skóry właściwej, od której kondycji zależy cała wierzchnia warstwa. Zwykłe kremy nawilżające działają na zasadzie wypełniania pustych przestrzeni między martwymi, lub obkurczonymi komórkami. Nie daje to długotrwałych efektów, gdyż po pewnym czasie, krem się wypłukuje, albo wyciera. Złoto natomiast penetruje głębsze warstwy i zwiększa aktywność komórek produkujących kolagen, który jest naturalnym wypełnieniem przestrzeni międzykomórkowych! Dzięki temu skóra jest sprężysta i elastyczna.

Dodatkowo pochłania także wodę (na podobnym poziomie co gliceryna), którą wiąże w skórze, co zapewnia dobre nawilżenie.

Melanina i złoto

W obecności złota spada produkcja melaniny. Odpowiada ona za kolor karnacji, piegi, ale także niestety za plamy, które często kojarzą się ze starzeniem się skóry. 

Różnej wielkości cząsteczki złota pochłaniają różne długości fal nadfioletowych. Dzięki ,,mieszance” drobin z zakresu odpowiednich rozmiarów, można łatwo ochronić się przed niebezpieczną, nadmierną ekspozycją na promienie UV. Takie właściwości znajdują zastosowanie w tzw. kremach z filtrami, a także kremach ,,anti-aging” (UV pobudza wydzielanie melaniny, która może tworzyć przebarwienia). 

Antyoksydanty

O wolnych rodnikach i antyoksydantach, też jest dosyć głośno w branży kosmetycznej. Złoto ma także i tutaj swój niemały udział. Jak już wspomniano, jest obojętne w stosunku do innych substancji,  w tym do struktur organizmu. Wolne rodniki, które są z kolei bardzo aktywne i niszczą tkanki, co powoduje m.in. starzenie się skóry, nie wchodzą w reakcję ze złotem. Jest ono dla nich swego rodzaju hamulcem, więc przyczynia się do eliminacji szkodliwych czynników wywołujących np. zmarszczki.

To tylko kilka ze znamiennych właściwości nanocząsteczek złota i jego roztworów. Oprócz wyżej wymienionych ma też działanie przeciwbakteryjne, a odpowiednio spreparowane bierze udział w skutecznych terapiach nowotworowych. Złoto jest naprawdę cenne, nie tylko pod względem budżetowym, ale również dzięki jego prozdrowotnym zastosowaniom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl