Promocje
 Acerola w proszku 250 g Naturalna witamina C - Aliness
Acerola w proszku 250 g Naturalna witamina C - Aliness
60,90 zł 57,70 zł
szt.
QuinoMit Q10 Fluid 30 ml - Dr Enzmann
QuinoMit Q10 Fluid 30 ml - Dr Enzmann
335,00 zł 328,00 zł
szt.
Colostrum Serum 125ml. - Life Light
Colostrum Serum 125ml. - Life Light
128,90 zł 122,90 zł
szt.
L-Witamina C 1000g ( kwas l-askorbinowy) Natur Planet
L-Witamina C 1000g ( kwas l-askorbinowy) Natur Planet
29,90 zł 26,90 zł
szt.
 Invex Remedies SILOR+B,Krzem z Borem 1000 ml
Invex Remedies SILOR+B,Krzem z Borem 1000 ml
134,00 zł 115,90 zł
szt.
CYNK 60 kapsułek - Life Light
CYNK 60 kapsułek - Life Light
84,90 zł 81,90 zł
szt.
Selenometionina 60 kaps. - Life Light
Selenometionina 60 kaps. - Life Light
84,90 zł 81,90 zł
szt.
Produkt dnia

Witamina E

 

Witamina E kapsułki, tabletki, krople

Witamina E to zbiorczy opis ośmiu związków, czterech tokoferoli i czterech tokotrienoli, które wspierają człowieka na wielu płaszczyznach. Witamina E działa korzystnie na organizm ludzki pełniąc w nim rolę przeciwutleniacza. Jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach, wspomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wielu narządów, aktywności enzymatycznej i procesów neurologicznych.

Równoważy poziom cholesterolu, zwalcza wolne rodniki, zapobiega rozwojowi chorób, naprawia uszkodzenia skóry, pogrubia włosy, równoważy poziom hormonów, poprawia widzenie, oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną i siłę mięśni. Spełnia wszelkie warunki aby przynieść korzyść matce i dziecku w czasie ciąży, ponieważ jest niezbędną witaminą dla wzrostu i rozwoju. Objawy niedoboru witaminy E objawiają się przez utratę koordynacji mięśniowej i zaburzenia widzenia i mowy.

Przyjmowanie witaminy E w bardzo dużych ilościach, może być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby takie jak choroby serca lub cukrzyca. Jeśli cierpisz na te problemy zdrowotne, nie przekraczaj dawki 400 jm/dzień. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór suplementów diety z opisem bezpiecznego dawkowania pochodzących od wiodących producentów.

Witamina E jest związkiem, którego właściwości od dawna stosowane są w medycynie (dobrze znana) jako „witamina płodności”, ponieważ należy ją zachować. Ponadto witamina E jest również stosowana w kosmetykach, ponieważ opóźnia proces starzenia się skóry, dlatego jest znana jako „witamina młodości”.

Witamina E to grupa związków zwanych tokoferolami. Wraz z witaminami A, D i K są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Oznacza to, że są one przechowywane w organizmie (zamiast wydalane z moczem lub później jak witaminy rozpuszczalne w wodzie), które są głównie obecne w tkance tłuszczowej (około 20 mg) i nadnerczach.

Witamina E - funkcja w organizmie

Oprócz witamin A i C witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki. Witamina E bierze również udział w syntezie antykoagulantów, utrzymując wystarczającą przepuszczalność błony komórkowej i zmniejszając agregację płytek (zbrylanie), zapobiegając w ten sposób zakrzepom krwi. Ponadto bierze udział w ochronie czerwonych krwinek, ekspresji genów i rozprzestrzenianiu sygnałów nerwowych w całym ciele. Ponadto wpłynie to na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i produkcję nasienia mężczyzn.

Objawy niedoboru witaminy E

Niedobór witaminy E występuje bardzo rzadko. Zjawisko to obserwuje się w przypadku dyslipidemii oraz u osób z rzadką chorobą genetyczną - abetalipoproteinemią (zespół Bassena-Kornzweiga). Niedobór witaminy E może również dotyczyć osób z mukowiscydozą i celiakią.

Objawy niedoboru witaminy E:

  • Zmęczenie
  • Niedokrwistość
  • Rogowacenie słoneczne i starzenie się skóry,
  • Uszkodzenie układu nerwowego
  • Zwyrodnienie mięśni
  • Problemy z zębami i kościami
  • Łatwe infekcje
  • Choroby układu nerwowego
  • Bolesność i atrofia mięśni.

Witamina E w ciąży

Witamina E jest niezbędna podczas ciąży. Ma to szczególny wpływ na wzrok dziecka, dlatego nie można go zapomnieć, szczególnie w drugim trymestrze ciąży, gdy rozwija się wzrok. Ponadto witamina E i kwas foliowy mogą zapobiegać uszkodzeniom układu nerwowego i rozwojowi wad wrodzonych płodu. Witamina E wpływa również na prawidłową masę urodzeniową dzieci. Naukowcy wykazali również, że odsetek śmiertelności dzieci podczas porodu został zmniejszony dzięki przyjęciu witaminy E na kilka tygodni przed końcem ciąży. 

Dlatego brak tej witaminy u kobiet w ciąży może powodować nieprawidłowy rozwój płodu, przedwczesne pęknięcie błon i przedwczesne poród, poronienie lub śmierć. Jego brak może być również związany z zatruciem ciążowym, które może zagrozić życiu dzieci i matek. Kobiety w ciąży powinny codziennie przyjmować średnio 15–19 mg tej witaminy.

Witamina E - dieta i suplementacja

Chociaż nie można spożywać zbyt dużej ilości witaminy E z pożywienia, NIH informuje, że przyjmowanie dużych dawek tego suplementu witaminowego może powodować poważne skutki uboczne. Poważnym działaniem niepożądanym jest zwiększone ryzyko udaru krwotocznego. W przypadku suplementów dzienna dawka nie powinna przekraczać 1000 jednostek międzynarodowych (IU). 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl