Producenci
Produkt dnia
Suplementy diety na lato, co warto przyjmować
Suplementy diety na lato, co warto przyjmować

Suplementy diety na lato

Z roku na rok, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na zdrowy tryb życia, racjonalne odżywianie i aktywny tryb życia. Jednak pod natłokiem obowiązków, przy nadmiarze stresu i braku czasu nierzadko trudno jest zaplanować dietę, tak aby w pełni zaspokajała ona wszystkie potrzeby organizmu. Oczywiście nic nie jest w stanie zastąpić racjonalnego podejścia do kwestii żywienia. To naturalne i niskoprzetworzone produkty powinny decydować o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Jednak odpowiednio dobrane suplementy diety, których skuteczność potwierdzona została badaniami naukowymi, może świetnie uzupełnić ewentualne braki w diecie oraz chronić organizm przed wszechobecnym stresem i pośpiechem. 

Dieta a pora roku

Setki lat temu życie człowieka było całkowicie uzależnione od przyrody i zmieniających się pór roku. Mimo że obecnie posiadamy wręcz nieograniczone możliwości, dostęp do pożywienia oraz źródeł ciepła, nasz organizm nie wyzbył się wszystkich naturalnych instynktów. Różne pory roku wymuszają na nim różnorakie reakcje związane przede wszystkim ze zmianą temperatury oraz poziomu aktywności fizycznej.

Zbliża się lato, zatem warto zastanowić się, jakie zmiany czekają w tym okresie nasz organizm. Fundamentalną sprawą wydaje się dosyć gwałtowny wzrost temperatury. Ciało po zimie musi właściwie na nowo "rozbudzić" swój układ termoregulacji. Wiąże się to oczywiście ze znacznie większą utratą wody oraz, co ważne, wielu minerałów. Latem znacznie wzrasta również nasza aktywność fizyczna. Nieświadomie ruszamy się coraz więcej. Mowa tu nie tylko o treningach na świeżym powietrzu i spacerach, ale również o wzroście NEATu - spontanicznej aktywności fizycznej. Zaliczają się do niej zwykłe czynności, takie jak mycie okien, wieszanie prania, mycie samochodu czy podlewanie roślin w ogródku. Nie można też zapominać, że to właśnie koniec wiosny i początek lata jest czasem, kiedy większość z nas marzy o pozbyciu się zimowego balastu z kilku problematycznych miejsc.

Wraz z przyjściem lata nasz organizm "rozluźnia się". Dla niego jest to moment na chwilę relaksacji - przecież właśnie minęła zima, czyli okres, w którym w naturalnych warunkach trzeba walczyć o każdy kęs pożywienia. Z tego powodu potrzeby naszego ciała zmieniają się. Wraz z nimi powinna zmienić się nasza dieta. Są to subtelne różnice, które gwarantują lepsze samopoczucie i uzyskanie pożądanej sylwetki.

Jakie preparaty suplementować latem?

Wybór suplementów zimą jest stosunkowo prosty. Większość z nas skupia się przede wszystkim na jak najlepszym wsparciu naszego układu odpornościowego. Latem aspekt ten w dużej mierze traci na znaczeniu. Nie oznacza to jednak, że podczas tej pory roku organizm nie wymaga pewnego wsparcia. Wręcz przeciwnie - wbrew pozorom to latem nieświadomie narażamy nasz organizm na wiele stresorów, z którymi musimy sobie jakoś poradzić.

Suplementy a ochrona przed słońcem

Latem szczególnie nasza skóra staje się bardzo narażona. Mowa tu oczywiście o niezwykle szkodliwym działaniu promieni słonecznych. Przekłada się to na stan całego organizmu. W komórkach ciała powstaje znacznie więcej wolnych rodników tlenowych. Są to substancje chemiczne o bardzo dużej reaktywności, które uszkadzają zdrowe struktury w organizmie, w tym również prawidłowe DNA. Związkami unieczynniającymi owe wolne rodniki są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Latem warto zatem zdecydować się na suplementy o jak największej zawartości tych substancji. 

Do najsilniejszych naturalnych antyoksydantów należą witamina C oraz E. Nie bez znaczenia pozostaje również witamina A. Można je suplementować bezpośrednio w preparatach z izolowanymi witaminami lub zdecydować się na ekstrakty z roślin cechujących się ich wysoką zawartością. Należą do nich między innymi kapusta kiszona, burak, brokuł czy granat.

Za wspieranie naturalnej bariery skórnej odpowiadają również składniki mineralne - przede wszystkim cynk oraz selen. Wzmacniają one skórę, włosy i paznokcie. Chronią je przed przesuszaniem, a co za tym idzie, zapobiegają przerwaniu tej naturalnej ochrony. Selen uznawany jest za "serum młodości", gdyż bezpośrednio niweluje on wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się organizmu.

Naturalną ochronę skóry w znacznym stopniu wspiera także koenzym Q10. Działa on podobnie jak wyżej wymienione substancje - zwalcza wolne rodniki oraz przyspiesza procesy regeneracji uszkodzonego naskórka. Do tego wspiera utrzymanie pięknej sylwetki, wzmacnia włosy i dodaje energii.

Podróże małe i duże...

Ale oczywiście słońce to nie jedyny aspekt lata! Bo czym byłoby lato, bez dalekich podróży... A takie wycieczki zawsze łączą się ze smakowaniem nieznanych i nierzadko bardzo egzotycznych specjałów zagranicznych kuchni. Aby wesprzeć nasz układ pokarmowy warto już przed wyjazdem zdecydować się na suplementację probiotyków oraz prebiotyków. Ponownie, można wybrać suplementy z wyizolowanymi formami danych szczepów lub też wspomóc się ekstraktami roślin, w których występują one naturalnie. Należą tutaj wszystkie liofilizowane kiszonki, na czele z kapustą oraz burakiem.

Trening latem

Osoby regularnie trenujące powinny zwrócić uwagę na większe spożycie witamin rozpuszczalnych w wodzie oraz większości soli mineralnych - znaczne ich starty wynikają bowiem z nadmiernego pocenia się. Warto w takich przypadkach zdecydować się na kompleksowe preparaty witaminowe. Ze względu na wzmożoną aktywność fizyczną, szczególnie poleca się również wcielenie do codziennej diety kreatyniny, która doskonale wspiera metabolizm mięśniowy. Kobiety, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem i marzą o pozbyciu się zbędnych kilogramów, powinny natomiast zwrócić uwagę na L-karnitynę. Suplement ten wspiera procesy pozyskiwania energii z kwasów tłuszczowych, co sprzyja pozbywaniu się nadmiaru kilogramów.

Wybór suplementów jest ogromny i nie jest możliwe opisanie ich wszystkich na raz. Ważne jest, aby decydując się na dany preparat dobrze zastanowić się, czy właśnie tego rodzaju wsparcia potrzebuje nasz organizm. Suplementacja przyniesie oczekiwane efekty tylko jeśli będzie odpowiednio zindywidualizowana oraz oczywiście połączona z racjonalną dietą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl