Promocje
Holistic Pollenzym na alergie uczulenia 60 kapsułek
Holistic Pollenzym na alergie uczulenia 60 kapsułek
87,90 zł 81,90 zł
szt.
Holistic Kreatin Kreatyna Monohydrat Kreatyny 400 g
Holistic Kreatin Kreatyna Monohydrat Kreatyny 400 g
90,00 zł 85,00 zł
szt.
 Holistic Selen 200 μg selenu (100 kaps.)
Holistic Selen 200 μg selenu (100 kaps.)
58,98 zł 55,90 zł
szt.
 Holistic Spirulinapulver Spirulina platensis 150 g
Holistic Spirulinapulver Spirulina platensis 150 g
50,00 zł 47,80 zł
szt.
Holistic BCAA, Aminokwasy Rozgałęzione 300 g
Holistic BCAA, Aminokwasy Rozgałęzione 300 g
126,98 zł 120,00 zł
szt.
 B-Kompleks MSE 30 kaps. Dr Enzmann
B-Kompleks MSE 30 kaps. Dr Enzmann
92,00 zł 90,75 zł
szt.
 Holistic Witamina B-12 metylokobalamina 100 tab.
Holistic Witamina B-12 metylokobalamina 100 tab.
86,90 zł 80,00 zł
szt.
 Holistic Magnez 120 mg 100 kaps. vege
Holistic Magnez 120 mg 100 kaps. vege
60,00 zł 56,00 zł
szt.
 Holistic Kisel - Krzem organiczny 50mg 100 kaps.
Holistic Kisel - Krzem organiczny 50mg 100 kaps.
76,36 zł 71,80 zł
szt.
Produkt dnia

Kolagen jest najważniejszym budulcem ludzkiego ciała, kolagen jest najobficiej występującym białkiem w naszym ciele, stanowiącym około 30% całkowitej zawartości białka ludzkiego. Jest to klej, który utrzymuje nasze tkanki razem, zapewniając integralność, elastyczność i regenerację tkanek łącznych naszego ciała, a tym samym utrzymując naszą skórę, chrząstkę i kości.

 

Różne komórki w naszych tkankach są odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Komórki wykorzystują specyficzne aminokwasy i peptydy jako elementy budulcowe do produkcji dużej struktury helisy kolagenu. Dzięki temu powstają mocne włókna, które zapewniają strukturalne wsparcie tkanek, elastyczność i zdolność do wytrzymywania oddziałujących na nie sił.

 

Skóra

Kolagen stanowi 70% suchej masy skóry. Kluczowym składnikiem struktury skóry są włókna kolagenowe, które tworzą konstukcję elastyny, która utrzymuje elastyczność skóry, oraz kwasu hialuronowego zatrzymującego wilgoć.

 

Ścięgna

Ścięgna są silnymi włóknistymi tkankami łącznymi, które łączą mięśnie z kościami. Podczas skurczu mięśni rolą ścięgien jest przenoszenie sił i wytrzymywanie napięcia. Ścięgna zawierają 85% kolagenu typu 1, a także proteoglikany.

 

 

Chrząstka stawowa

Chrząstka stawowa składa się z komórkowych elementów budulcowych (chondrocytów), które wytwarzają macierz pozakomórkową, składającą się z kolagenu i proteoglikanów (głównie agrekanu). Włókna kolagenowe stanowią 70% chrząstki i są odpowiedzialne za jego strukturę i wytrzymałość, podczas gdy proteoglikany służą jako środek smarujący stawy.

 

Kości

Reprezentujący około 90% organicznej masy kostnej kolagen stanowi szkielet strukturalny, w którym znajduje się wapń i inne minerały. Włókna kolagenowe zapewniają również elastyczność kości.

 

W naszym ciele istnieje wiele różnych form kolagenu: od 80 do 90% to kolagen typu I, II lub III.

Struktura każdego typu jest taka sama: trzy długie łańcuchy aminokwasów w zwartej strukturze potrójnej helisy, ale na poziomie molekularnym istnieją istotne różnice

 

Kolagen Typu I: mocna, elastyczna skóra, ścięgna i więzadła

 

W przypadku kolagenu typu I dwa z trzech łańcuchów aminokwasów są identyczne. To sprawia, że struktura kolagenu typu I jest wyjątkowo mocna, dzięki czemu można go rozciągać bez łamania. Elastyczna struktura zapewnia wsparcie i elastyczność naszym ciałom.

Kolagen typu I występuje w ludzkim ciele: stanowi ponad 90% organicznej masy kostnej, a także stanowi znaczną część naszej skóry, ścięgien i więzadeł.

 

Kolagen Typu II: mocna, elastyczna chrząstka

 

Kolagen typu II to włóknisty kolagen - trzy długie łańcuchy aminokwasów, nawinięte na potrójną helisę, zapakowane we włókna kolagenowe. Jest to forma kolagenu obecna w chrząstce (brak typu I w chrząstkach). Porównując kolagen typu II z typem I w jego najczystszej postaci, różnice można znaleźć tylko na poziomie molekularnym. Kolagen typu II jest głównym składnikiem naszej chrząstki. Odpowiada za ich wytrzymałość na rozciąganie i elastyczność, pomagając wspierać stawy. Dzięki kolagenowi typu II nasza chrząstka może być twarda i elastyczna w wykonywaniu swoich zadań, takich jak amortyzacja wstrząsów i obciążenie łożyska.

 

Kolagen Typu III: regeneracja i elastyczność skóry

Kolagen typu III jest często spotykany z typem I, na przykład kiedy nasza skóra odzyskuje siły po uszkodzeniu, kolagen typu III pojawia się jako blizna. Można go również znaleźć w ścianach naczyń krwionośnych, gdzie odgrywa kluczową rolę we wspieraniu elastyczności.

 

Sklep Witaminowy Bazar poleca szeroki wybór kolagenów z każdego z typów. Gwarantujemy najwyższą jakość produktów pochodzących wyłącznie od renomowanych producentów.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl