Producenci
Produkt dnia
Lukrecja i jej właściwości zdrowotne
Lukrecja i jej właściwości zdrowotne

Lukrecja i jej właściwości zdrowotne

Lukrecja (Glycyrrhiza L.) to roślina należąca do rodziny bobowatych. Jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów, które ściśle związane są z jej wyglądem i właściwościami organoleptycznymi. Słowo  "rhiza" oznacza "korzeń" a "glykis" - "słodki". Ze względu na swój smak, który zawdzięcza glicyryzynie, lukrecja nazywana była kiedyś korzeniem słodzeniowym lub słodkim drzewem. Występuje ona naturalnie w Azji i Europie, a jej właściwości wykorzystywane były już w starożytnych Chinach, Grecji i Rzymie. Dziś znana jest w szczególności ze względu na swój charakterystyczny, intensywny smak. Jednak lukrecja wykazuje także szereg zdrowotnych i leczniczych właściwości. Jakim związkom je zawdzięcza, jak wpływa na organizm oraz czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? 

Skład chemiczny korzenia lukrecji

Lukrecja zawiera ponad 400 związków chemicznych, które odpowiadają za jej zdrowotne właściwości. Są to między innymi kumaryny, flawonoidy czy saponiny triterpenowe. Charakterystyczny i intensywny zapach oraz aromat lukrecja zawdzięcza olejkowi eterycznemu, który bogaty jest w linalol i fenchon. Glicyryzyna jest natomiast odpowiedzialna za niezwykle słodki smak tej rośliny.  

Lukrecja a układ pokarmowy

Substancje czynne zawarte w lukrecji wykazują pozytywne działanie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Łagodzą one dolegliwości pokarmowe oraz regenerują stany zapalne i uszkodzenia śluzówki żołądka powstałe w wyniku zatruć, urazów czy nadkwasoty. Preparaty z lukrecją hamują także rozwój niebezpiecznych bakterii Helicobacter pyroli, które mogą wywoływać chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy. Regularne spożywanie chroni także przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. 

Lukrecja a układ oddechowy

Badania potwierdzają również pozytywne działanie lukrecji na układ oddechowy. Może być ona wykorzystywana pomocniczo w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, przeziębień oraz astmy. Glicyryzyna działa bowiem przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i immunosupresyjne. Ekstrakty z tej rośliny zmniejszają lepkość śluzu zalegającego w drogach oddechowych poprzez wspomaganie ruchów nabłonka rzęskowego. Dzięki temu działają wykrztuśnie i rozkurczowo oraz wspomagają prawidłowe funkcje wydzielnicze błon śluzowych. 

Lukrecja a układ hormonalny

Lukrecja zawiera fitoestrogeny, które wpływają na układ hormonalny. Dzięki temu preparaty z jej zawartością łagodzą zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się m.in. zatrzymaniem wody w organizmie, nerwowością oraz złym nastrojem. Wykorzystywane są również w pomocniczym leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej wśród kobiet. 

Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne lukrecji

Lukrecja dzięki substancjom aktywnym działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Dzięki temu chroni przed działaniem wolnych rodników tlenowych i stresem oksydacyjnym, zapobiegając inicjacji procesów nowotworowych i stanów zapalnych w organizmie. Badania wskazują, że glicyryzyna zawarta w korzeniu lukrecji może skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania m.in. na nowotwory złośliwe skóry.

Lukrecja a próchnica zębów

Lukrecja hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans, które powodują powstawanie próchnicy, zapobiega osadzaniu się kamienia i powstawaniu przebarwień szkliwa. Jej bakteriobójcze właściwości mogą także być wykorzystywane pomocniczo w leczeniu kanałowym zębów. 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lukrecji?

Lukrecja wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, które zachęcają do stosowania preparatów z jej zawartością. Należy jednak pamiętać, że tak, jak w przypadku innych substancji, istnieją zdrowotne przeciwwskazania do jej zażywania. Nie powinny stosować jej kobiety w ciąży i karmiące. Lukrecja może bowiem prowadzić do przedwczesnych porodów, zaburzeń rozwoju łożyska oraz zakłóceń pracy mózgu dziecka. Nie powinna być także podawana dzieciom poniżej 4 roku życia, ponieważ może powodować obniżenie sprawności umysłowej i zaburzenia koncentracji. 

Do przeciwwskazań stosowania lukrecji należą także choroby przewlekłe, takie jak marskość wątroby, kamica żółciowa, nadciśnienie tętnicze, oraz niewydolność nerek. Zbyt duże dawki lukrecji prowadzą do podwyższania cieśnienia krwi, arytmii serca oraz obrzęków twarzy i kończyn poprzez zmniejszanie ilości wydalanego moczu. Substancje chemiczne zawarte w lukrecji mogą powodować także obniżanie poziomu potasu we krwi. Dlatego też nie powinny zażywać jej osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo nadmiar ekstraktów z lukrecji może osłabiać potencję i popęd seksualny u mężczyzn. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl