Czarnuszka

 

Czarnuszka olej, suplementy, tabletki

Czarnuszka (Nigella sativa), znana również pod określeniem „czarny kumin”, to lecznicze zioło niestety jeszcze nie do końca doceniane w Polsce. Zwykle w sklepie można ją spotkać w postaci posypki na pieczywo, ale już starożytni Egipcjanie potrafili docenić jej zbawienne właściwości lecznicze i kosmetologiczne.

Czarnuszka - Czarne złoto

Na potrzeby zdrowotne, z czarnuszki wytwarza się olej o pięknej, czarnej barwie. Jest on dostępny w czystej postaci lub jako składnik różnych preparatów i suplementów diety. Sam olej, zależnie od potrzeb, można stosować zewnętrznie – nanosząc na skórę czy włosy, ale również spożywać.

Zastosowanie wewnętrzne

Olej z nasion czarnuszki stosowany jest w preparatach, które mają działanie uspokajające, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, oraz wzmacniające układ odpornościowy. Stosowanie preparatów z tej rośliny hamuje również rozwój nowotworów wątroby i prostaty, oraz pomaga w leczeniu raka płuc, glejaków mózgu i rdzenia kręgowego. Czarnuszka ma także pozytywny wpływ na leczenie depresji.

Zastosowanie w kosmetologii

Olej z czarnuszki stosowany na włosy ma właściwości nawilżające i regenerujące, a także odżywia naskórek oraz przyspiesza wzrost włosów. Może on również zastępować krem przy kłopotach z trądzikiem, oraz pomaga niwelować objawy atopowego zapalenia skóry i ma właściwości antygrzybiczne.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania spożywczych preparatów z czarnuszki kobietom ciężarnym – mogą one wywołać skurcze macicy i w efekcie przyspieszyć poród. Stosowanie zewnętrzne jest jednak bezpieczne. Ponadto, nie należy przedawkowywać – czarnuszka w dużej ilości może być trująca, stąd należy stosować się do instrukcji na opakowaniu preparatu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl